7 Cudów Świata Pojedynek

Coś ostatnio mam problemy z napisaniem kolejnego posta… A to  komputer siadł, a to zdjęcia z aparatu gdzieś zaginęły, a to po prostu nie było czasu. Niemniej, pomimo przeciwności, wreszcie się udało!

Przedwalentynkowy post jest o grze dwuosobowej, idealnej do rozegrania w wieczór zakochanych. Jest to jedna z częściej polecanych dwuosobówek w sieci. Czy słusznie? Oceńcie sami 🙂

7 cudów świata pojedynek

 

 

7 Cudów Świata Pojedynek

liczba graczy: 2 osoby

wiek graczy: 10+

czas rozgrywki: ok 30min

 

 

 

7 Cudów Świata Pojedynek trafiło pod nasz dach ponad rok temu, od tamtej pory rozegraliśmy kilkadziesiąt partii, pokłóciliśmy się przez nią kilka razy, a także zdążyliśmy się już lekko znudzić podstawką (to był idealny moment na zakup dodatku).

Jest to gra, która powstała w oparciu o popularną karciankę 7 Cudów Świata, która to była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, jednakże na dwie osoby działa raczej średnio. Sądzę, że stąd też pomysł na stworzenie gry stricte pod dwie osoby i tak oto mamy 7 Cudów Świata Pojedynek.

7 cudów świata pojedynek

Sukces powtórzył się i przy tym tytule. Gra 7 Cudów Świata Pojedynek otrzymała nagrodę Golden Geek Award 2015 w kategoriach „gra dwuosobowa” i „gra karciana”, zajęła trzecie miejsce w kategorii „gra roku” oraz drugie miejsce w kategorii „gra strategiczna”; otrzymała również nagrodę „Gra Planszowa – Nagroda Graczy 2015” przyznaną w wyniku głosowania graczy na kanale GameTroll TV. Czy zasłużenie? To już jest kwestia indywidualnego upodobania, ja swoje zdanie wyrażę jak zwykle na końcu, a teraz zapraszam lepszego zapoznania się z tym tytułem. Nie jest to dla nikogo zaskoczeniem- wszak za grę odpowiada dwóch wybitnych ludzi Antoine Bauza (twórca takich gier jak Takenoko, Tokaido, 7 Cudów Świata) i Bruno Cathala (5 klanów, Yamatai, Kingdomino).
OLYMPUS DIGITAL CAMERAPierwszy bardzo duży plus ode mnie, to wypraska. Wszystko w pudełku ma swoje miejsce, a karty mieszczą się idealnie nawet w koszulkach (wielki pozytyw za to). Całość jest wykonana estetycznie, wszystkie elementy są dobrej jakości, karty nawiązują do pierwowzoru, co ułatwia zapoznanie się z zasadami graczom, którzy poznali już 7 Cudów Świata, do tego gra jest dość niewielka, co pozwala na dopakowanie ją do każdego wakacyjnego bagażu.
Czas rozgrywki faktycznie mieści się w tych 30min, natomiast wiek graczy jest mocno zawyżony. Mój syn ogrywał mnie już w zeszłym roku, kiedy to miał niespełna 7 la, mało tego, jest to jeden z jego ulubionych tytułów i faktycznie widać podczas grania, że chłopak obiera strategię i nieprzypadkowo wykonuje każdy kolejny ruch.
Zasady gry:
Z filmiku chwilowo nici, także postaram się pokrótce przybliżyć zasady w formie pisemnej.
Na początku gry każdy z graczy wybiera sobie po 4 cuda i kładzie przed sobą oraz dostaje po 7 monet.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Należy rozłożyć planszę pomiędzy graczami, umieścić na niej pion konfliktu, znaczniki militarne, oraz wylosowane 5 żetonów postępu, następnie z kart przeznaczonych dla pierwszej ery budujemy piramidę wg. schematu i jesteśmy gotowi do rozpoczęcia gry.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Gracze po kolei wykonują jedną z trzech możliwych akcji. Z piramidy wybiera się jedną odkrytą kartę z dolnego jej rzędu, którą następnie można:
 1. Wznieść budowlę, czyli po prostu wyłożyć daną kartę przed sobą. Może nam ona służyć w dalszej grze jako: surowiec; dodawać nam siłę militarną powodując przesunięcie pionka konfliktu bliżej murów miasta przeciwnika; dawać zielony znacznik naukowy (za dwa takie same znaczniki możemy jako bonus wziąć żeton postępu ) lub dawać punkty zwycięstwa.
 2. Wybudować cud: wybraną kartę zużywamy podkładając pod jeden z naszych cudów, dzięki czemu zyskujemy zaznaczony na nim bonus (np. punkty zwycięstwa, monety itp.)
 3. Sprzedać: sprzedając kartę dostajemy za nią 2 monety, plus po jednej monecie za każdą żółtą kartę wybudowaną w naszym mieście
 Należy pamiętać, że każda z kart, jak i każdy z cudów posiada swój koszt zaznaczony po lewej stronie, jeśli nie posiadamy surowców potrzebnych do budowy musimy za nine zapłacić ( 2 monety plus po jednej monecie za każdy surowiec potrzebnego nam  typu, który posiada nasz przeciwnik).
7 cudów świata pojedynek
Pierwszy etap kończy się wraz z zużyciem wszystkich kart z pierwszej piramidy, wówczas trzeba zbudować piramidę z kart drugiej ery, następnie analogicznie postępujemy w przypadku budowy piramidy w trzeciej erze, cały czas wzorując się na schemacie budowy piramid (każda różni się od siebie).
Wygrać można na trzy sposoby:
 1. Większością punktów zwycięstwa na końcu gry
 2. Przewagą militarną (gdy pion konfliktu dotrze na koniec skali przeciwnika)
 3. Przewagą naukową, gdy uzbieramy 6 różnych symboli naukowych

Ocena:

Gra 7 Cudów Świata Pojedynek w przeciwieństwie do standardowych 7 Cudów Świata, jest grą mniej losową, a zdecydowanie bardziej taktyczną, co jest jej wielką zaletą. Nadal występuje w niej pewna doza losowości, jednakże, przy dobrej taktyce i rozplanowaniu ruchów nie powinno nam to zbytnio pokrzyżować planów (niestety, w moim przypadku, to przeciwnik zazwyczaj niszczy je za to bardzo skutecznie).

7 cudów świata pojedynek

Przy tej pozycji spędziliśmy wiele wieczorów zarówno w domu, jak i na wyjazdach i nadal budzi ona wiele emocji. Po tylu partiach chętnie po nią sięgam, zarówno po samą podstawkę, jak i po dodatek Panteon. Grając w 7 Cudów Świata Pojedynek ma się wrażenie, że zasiadło się do pełnowymiarowej planszówki, wymagającej sporo skupienia i rozwagi w każdym ruchu, co mi się to bardzo podoba. Pomysł na mechanikę i budowanie z kart kolejno piramid również bardzo przypadł mi do gustu, także polecam gorąco każdemu.

Plusy:

 • wypraska, w której mieszczą się karty w koszulkach
 • nieduże pudełko
 • ciekawa i nietypowa mechanika
 • niezbyt długa i nie za krótka rozgrywka
 • konieczność skupienia i opracowania taktyki
 • łatwe, przejrzyste zasady
 • estetyka i jakość wykonania

Minusy:

 • hm… pewna doza losowości jeśli już mam się do czegoś przyczepić, ale może to być również i zaleta jeśli spojrzeć na to z innej strony
 • nudzi się po kilkudziesięciu partiach (na szczęście jest dodatek! )

 

7 Cudów Świata Pojedynek otrzymuje ode mnie ocenę 5/67 cudów świata pojedynek

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s